Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła II w Lublinie zaprasza 9 października 2023 r. (poniedziałek) o godz. 19.00 do Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11) zaprasza z okazji Dnia Edukacji Narodowej na spotkanie z Teatrem Brata Alberta w spektaklu słowno-muzycznym wartości chrześcijańskich „Być dobrym jak chleb”.

Wystąpią: Halina Frąckowiak, Olga Bończyk,
Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień
Teatr Przebudzenie w ramach ŚDS Misericordia, Ewa Dudziak
Natalia Kozub, Sebastian Kozub
Zespół „Frajda” SP nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Paweł Giszczak

W wydarzeniu biorą udział: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy

INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA – BUDOWANIE WIĘZI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ
ks. dr Tadeusz Pajurek i Robert Grudzień projekt autorski, Anna Drela scenariusz i reżyseria

Organizatorzy: Centrum Jana Pawła II w Lublinie
Partner: Parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie
Dofinansowanie: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Patronat medialny: TVP3 Lublin

OPIS WYDARZENIA

Z Teatrem Brata Alberta
Spektakl słowno-muzyczny wartości chrześcijańskich w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia

Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi  bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i artysty. Postać i życie Św. Brata Alberta przybliżają spektakle w ramach projektu Roberta Grudnia.

- Od roku 2017 ogłoszonego Rokiem Św. Brata Alberta realizujemy spektakle słowno-muzyczne. Stworzyliśmy okazję do lepszego poznania tego niezwykle ważnego świętego, który może być wzorem dla naszych czasów – wyjaśnia Robert Grudzień.

Adam Chmielowski (św. Brat Albert) jako osiemnastoletni student Szkoły Rolniczo-Leśnej w Puławach brał udział w powstaniu styczniowym. W przegranej bitwie pod Mełchowem został ranny, w wyniku czego amputowano mu nogę. Po wydostaniu się z niewoli, wyjechał do Francji, w1864 r. rozpoczął studia malarskie w Paryżu. Studia te kontynuował w Gandawie i w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1869-1874). Po powrocie do kraju w 1874 r. tworzył dzieła, w których coraz częściej pojawiała się tematyka religijna. Malarstwo Chmielowskiego charakteryzowało się prostotą środków, naturalnością i nastrojowością. Oprócz tematyki religijnej malował również realistyczne obrazy. W latach 80-tych powstał jego słynny obraz "Ecce Homo". Początkowo wstąpił do zakonu jezuitów a w 1887 roku dał początek nowej rodzinie zakonnej.

Był polskim patriotą i artystą malarzem, stawianym obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. Te mniej znane wątki biograficzne pokaże Teatr Brata Alberta. BYĆ DOBRYM JAK CHLEB" to spektakl słowno-muzyczny w 106. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego.

Wystąpią Anna Drela - recytacja, scenariusz,
Halina Frąckowiak - wokal, Alicja Wegorzewska - mezzosopran,
Maciej Miecznikowski - bas, Robert Grudzień - organy,fortepian
oraz młodzież szkolna i klasy szkół specjalnych.

Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta.

- Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami, dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami.

BycDobrymJakChleb20231009